Nový objev se jmenuje Sestry Steinovy

Rovnost, brněnský a jihomoravský deník 13.12. 2001

Brno. Na české folkové scéně zazářil jako kometa nový objev. "Divné a divoké holky" Steinovy tvoří dominantnější Karolina (texty, hudba, zpěv a kytara) a zřejmě muzikálnější Lucie("jen" zpěv, kytara, baskytara, klavír a bonga). A jejich neobyčejně zajímavý a vyzrálý debut, jenž se jmenuje Lilie polní, vyšel nedávno u brněnských Indies Records.

Album je poskládáno z velmi krátkých skladeb, do třičtvrtěhodinové stopáže se vejde osmnáct písniček a popěvků, které ale posluchačům z důvodu stejné formální výstavby trochu splývají.

Obě sestry zpívají velmi často dvojhlasy, z nichž tryská ženská něha a vřelost, o rutinních povinnostech (Bez Adresy), touze žít po svém (Krupobití - viz "Jdi k čertu nech mě žít / v řadách ředkviček / hlídat rajčata zda / pnou se správně u tyček" nebo Neděle - viz "Tak nechte mě v neděli sedět / kašlu vám na žehlení") a únavě z partnerských vztahů (Příteli z mládí nebo titulní Lilie polní). Básnivý obrat je občas vtipně shozen (Můj nejzlatější podzime - viz "Můj nejzlatější podzime / vem si všechny moje známý / stejně bych z nich občas blila / dej mi jen to svoje ticho / abych se v něm utopila".) Ve skladbách se objevují i biblické motivy, např. Budu tvoje síla je vlastně motivicky, hudebně i textově, folkový gospel nebo spirituál (viz "Až otevře se nebe / a zaburácí hrom / i kdyby země praskala vejpůl / já nenechám tě v tom").

"Steinovky" jsou takové "svéhlavičky", smířené s Bohem i ženským údělem. Zaplaťpámbůh, že je máme…