Čumáčci na cestách
(druhou část letní reportáže píše čumáček Lucie)
29. listopadu 2005
Když už byla řeč o Zahradě, nejde nevzpomenout na roztomilého pána, kterej nás někdy kolem půlnoci směroval v Prostějově do penziónku. Byly jsme z hledání už trošku bezradný (no jo, ženský a orientační smysl…), tak jsme přibrzdily u postaršího páru vrávorajícího z místní putyky. Nesměle jsme se dotázaly ze staženýho okýnka, jak že se dostaneme k penzionu U Antoníčka…Ten roztomilý pán zarazil svoji přítelkyni (která se nám to jala složitě vysvětlovat) slovy: "Vážím si Tvé inteligence, ale tohle nech na mě", a do okýnka zašveholil: "Čumáčku můj, jste asi milimetr od toho, jenom zajedete tadyma a pak doprava a doleva a jste tam, …čumáčku, řikám, jste tak milimetr od toho, ano čumáčku?"
Nemusim snad dodávat, že jsme za rohem lehly smíchy a od tý doby se jinak netitulujeme.

Pak jsme taky hrály na Slovensku ne festivalu Drotária, kde kromě nás a mnoha dalších vystupovala taky slovenská skupina Čochciari, na kterou nás už dlouho dopředu upozorňoval jeden kamarád, kterej se čistě podle názvu domníval, že, hm, to by mohlo být opravdu zajímavé. A když jsme dorazily (poté, co jsme k našemu velkýmu potěšení zjistily, že na Slovensku se v každý vesnici vyskytuje minimálně jeden opálený svalnatý chalan, kopající ve škarpě) a připravovaly se na vystoupení po Pavlu Dobešovi, kterej třikrát přidával ( "Jarmila, vždycky mi radila, abych pracovní dobu dodržel…"), přisedl k nám další statný mladík, či že nás može na niečo pozvať, keď je to v tom muzikantskom staně zadarmo…. a co se nestalo! Po dvou borovičkách vyšlo najevo, že je to jeden z Čochciarov!!!
Takže nám rovnou zatepla vysvětlil, že u nás v tých Čechách je to také progresívne, že keby tu na Slovensku na folkovom festivale například niekto vystupil s elektrickou gitarou, tak by sa z teho všeci potento. Naštěstí máme ale gitary akustické, takže to byl nakonec příběh se šťastným koncem. A ty my máme moc rády! (od jistého věku už ze zásady nesledujeme žádný intelektuálštiny, který jenom prohlubujou naší už tak velkou existenciální tíseň a odmítáme cokoli, co nekončí "hepáčem", to je jenom také ĺahké odklonenie od témy).

A teď už jen krátce.
Dále jsme o prázdninách zjistily, že u Jindřichova Hradce je úžasná nekonvenční čínská restaurace spojená s galerií, kde jsme si pochutnaly tak jako už dlouho ne (ale ty špeky…), že ve Štramberku je kromě uší specialitkou višňové pivo Opojný polibek (ale když řeknete pánovi u pípy "já bych chtěla jeden Opojný polibek", vytřeští na vás oči), že v Rožnově opravdu JE ten krásnej skanzen (kterej byl kdykoliv jsme tam zavítaly předtím nepřístupnej) a že se tam výborně hraje, ale i povídá, tančí a pije teplá medovinka (máme to i na fotce s pracovním názvem Naváté sestry). Že v Letovicích slavil Junák 100 let od založení (a umělkyně tam dostávaj ohromný grilovaný kuřecí stehno, aby snesly hraní v dešti a bez odposlechu z balkonu místní hasičárny). A v neposlední řadě že burčák je ten nejlepší prostředek k vytvoření bááááječný atmosféry, jak jsme si to plnými doušky vychutnaly v Českym Krumlově (rozuměj burčák i atmosféru :-) ). Ale to už bylo září a večery začínaly býti chladné. Takže zase pěkně do teplejch klubů (po namrzlejch silnicích) - sledujte rubriku Koncerty!
Spousta novinek a některé stařinky... 28. října 2005
Tak, milí návštěvníci našeho webu, zde stojí naše slibovaná letní mozaika a protože už je říjen, tak taky trochu podzimní mozaika... Začnu současností a skončím minulostí, protože ženy jsou jak známo bytosti, jimž je logika zcela cizí!!

Diverzní činnost Sester Steinových na cizích deskách pokračuje:
Po loňském hostování na jablkoňských Hovadech Božích jsme letos byly přizvány na několik skvělých desek (jeden náš kamarád vyslovil oprávněnou obavu, že se bude bát si pustit CD, aby na něj nevybafly Steinovky).

Tak například – na Dívčí válce Jana Buriana zpíváme píseň o Ireně, která má doma matematicky nadaného muže, ehm ehm. Celá deska je zaměřena poněkud feministicky, až nás překvapilo, jak špatné má Honza s chlapama zkušenosti, ale on už mezitím napsal hromadu dalších písní, z nichž jedna pojednává o tom, že "muži jsou křehcí jako šlehačkové labutě"... Tak jsme si oddychly.

Další píseň (tentokrát naši autorskou) jsme si vystřihly na desce písní pro děti Havěť všelijaká, která je pokračováním staršího projektu Sloni v porcelánu.
Obě desky se vyznačují tím, že na nich vystupuje hromada slavných jmen od paní Hegerové před Dášu Andrtovou-Voňkovou až po Hapku, Krajča a Svěráka - jak vidíte, ocitly jsme se tam poněkud překvapivě a obávám se, že v očích Štěpána Bolfa už definitivně ztratíme morální nárok na označení "alternativa". No, věšet se kvůli tomu nebudeme!

Do třetice se nám ozval izraelský hudební skladatel Effi Shoshani, který nás kdysi náhodně slyšel v Malostranské besedě, kam zabloudil jako turista. Připravuje world music projekt a chtěl by si natočit nějakou naši a capella písničku... Nejdřív jsme koukaly trochu nedůvěřivě, ale když jsem pak na webu zjistila, že jeho píseň s nějakou maďarskou zpěvačkou pár týdnů vedla britskou world music hitparádu, rázem jsme si představily sladkou záři mezinárodní kariéry, luxusní limuzíny, hotely Sheraton v nejexotičtějších zemích... jistě chápete, že jsme mu tu píseń musely nazpívat. Tak, teď už jen čekáme, kdy ten humbuk vypukne!

Co nás čeká?
Nějaké ty koncerty, najdete je v kalendáriu. Přijďte, těšíme se!
Zvlášť chceme upozornit na 10. listopad, kdy hrajeme benefiční koncert v Praze - Řepích v Domově sv. Karla Boromejského, což je dost zajímavý projekt - jestli ho neznáte, koukněte na www.domovrepy.cz.

Vánoční překvapení
Pražáci, pozor!!! - původní vánoční koncert Sester Steinových ve sklepním Studiu Švandova divadla se nám poněkud vymkl z rukou – zájemců o vánoční hraní v tomto skvělém divadle bylo zřejmě moc, a tak nás managing naskládal do "dvoukoncertů", vyšel na nás Vlasta Redl se svým cirkusem. Trochu se tedy klepeme strachy, aby nám Hvězdy nechaly dost času na zvukovku atd... No, držte nám palce! Nejspíš bude vyprodáno, proto doporučujeme vaší pozornosti i koncert 25. listopadu v Salmovské literární kavárně. Ten bude opravdu jen náš!

Douška o návratu ke kořenům
Jeden z nejzajímavějších koncertů jsme letos zažily v čajovně ve Fryštáku, kde asi tři minuty před začátkem vypadl elektrický proud (pro jistotu v celém městě). Hrály jsme akusticky při svíčkách. Mělo to něco do sebe, jen naše hlasivky druhý den radši uraženě mlčely...

A trochu vzpomínek na léto
Léto jsme zahájily tradičně Zahradou. Už jsme o ní psaly loni, je to takový náš domovský festival, máme tam hromadu známých a tak to bereme mj. jako příležitost pokecat, což jsme si letos fakt užily. Letošní Zahrada měla pikantní dozvuk v dokumentu, který tam natočila brněnská televize a zapoměla uvést v úvodních titulcích, že to vlastně není dokument, ale stylizované umělecké dílo... jak mi později jeho autor vysvětloval do telefonu. "Televizáci" vytáhli z publika několik dost svérázných postaviček, které do kamery nadšeně vykřikovaly něco jako "my folk nedáme, my ho milujeme", a učinili z nich průvodce po festivalových stáncích s občerstvením. Dost jsem se u televize pobavila a Vám všem, kteří jste dokument viděli, přísahám, že na Zahradu můžete bez obav jet. Vyskytují se tam i normální lidé.

Na Prázdninách v Telči jsme letos zažily fakt exkluzivní večer, na nádvoří jsme hrály s Ivou Bittovou a Erzi Kiss (naše oblíbená maďarská kapela, doporučujeme!). Koncert se vydařil krásně, hostesku v šatně jsme naučily vařit čaj v rychlovarné konvici, a po něm jsme si divoce zatančily na náměstí na Trabandy, kteří festival uzavírali a jejich poslední píseň končila monstrózním ohňostrojem (chvíli jsme si řikaly, jestli to s tou světelnou show trochu nepřehánějí!). Pak jsme s nimi do rána vysedávaly v podloubí a popíjely, což bylo moc fajn. Ovšem kdybych tušila, co mě čeká v následujícím týdnu, šla bych nejspíš spát.
Naše rodina totiž odjela na výlet, na kterém naplno propukla trabandománie. Zpočátku mě to dost bavilo, koneckonců není nad to, když děti poslouchají jinou hudbu než Kabáty, že...? Některé jejich písně miluju a byla jsem si jistá, že třeba Krasojezdkyni nebo Lovce lebek bych mohla poslouchat donekonečna. Nemohla. Třetí den nepřetržitého poslechu mi ještě přišel zábavný, ani mi nevadilo, když se z Krasojezkyně stala Prasojezdkyně a děti vymýšlely podle situace stále nové a nové coververze (např. píseň Trpaslíci v šumavské bažině zněla: "nesnáším komáříky a ty jejich zvyky: jak sajou ty svý krvičky, jak dělaj ty svý pupínky..."). Pátý den už jsem vydávala zákazy a odcházela z chalupy. Sedmý den jsem prohlásila "nesnáším trabandíky a ty jejich písně" a od té doby jsem je fakt ani jednou neslyšela.

Jak tak na mozaikový elaborát koukám, nepřipadá vám trochu dlouhý? Mě jo, a to jsme chtěly napsat přinejmenším o několika dalších skvělých fesťácích, jako byly Chebské dvorky, Valašské folkrockování v Rožnově pod Radhoštěm, Folková růže na které jsem bohužel byla nemocná a místo zpěvu sípala a další. Věřte, že bychom mohly psát donekononečna (ale vy byste nemohli číst donekonečna, obávám se...). Tak třeba příště! (zapsala Karolina)

Vichr nám lomcuje...
15. září 2005

...polospadlým okapem na zadní straně domu, a z toho je zcela jasné, že léto je v trapu! My sestry pro vás opět chystáme sbírku zážitků z letního festivalového ježdění (které bývá zábavné každý rok, a ten letošní nebyl výjimkou). Těšte se tedy na letní mozaiku, měla by tu viset tak do 14 dnů.
Ale samozřejmě myslíme do budoucna. Takže: utěšeně nám přibývají koncerty na podzim a zimu, některé se objevily tak trochu "last minute", takže na ně raději upozorňujeme zvlášť na tomto místě: Nový Bydžov 16. září, Pelhřimov 3. října, Fryšták 13. října. Bližší podrobnosti najdete samozřejmě v rubrice Koncerty, stejně jako místa a data všech ostatních přistání vrtulníku, který jsme si za prázdninové honoráře koupily.
V Brně měníme místo činu - místo obvyklé Leitnerky hrajeme 3. listopadu v Divadle 7 a 1/2. Těšíme se!

Jinak se teď bavíme zejména zkoušením nových písní - nedávno jsem se někde dočetla, že Madonna se svými novými kousky nenápadně vyrazila na diskotéku do Londýna, aby okoštovala, co na ně publikum - tak to my naše nové kousky testujeme přímo na našich vlastních koncertech, oceňujete tu odvahu? Aby bylo jasné, že jsme skutečné multiinstrumetalistky, v nové písni Ach jak jsi krásný používáme i tamburínu! Jistě si dokážete představit, že jsem se hodně nadřela, než jsem se naučila tento zapeklitý nástroj mistrně používat...
Máme také hromadu nových fotek, chystáme se je vyvěsit na web v průběhu října. Fotil nás dokonce nejlepší fotograf světa Bohdan Holomíček! (tvrdí to o něm i ta druhá, úspěšnější Karolina z Děčína, než jsem já, tedy Kurková...) Lucie navíc dostala k narozeninám foťák a okamžitě se z ní stala zuřivá paparazzi, která nesmlouvavě dokumentuje ožralé slavné muzikanty při nočních festivalových pařbách... Tyto fotografie pochopitelně také zveřejníme, považujeme to za svou morální povinnost!
(zapsala K.)Naši milí posluchači!
2. srpna 2005

Protože se nám stále schází další a další zklamané ohlasy na zrušený koncert v Divadle v Celetné, musíme se k němu vyjádřit na tomto místě. Na koncert jsme se těšily, měl to být náš jediný prázninový koncert v Praze, dva dny předem jsme se však telefonicky dozvěděly, že je koncert zrušen (stihly jsme tedy jen dát sem na web stručnou noticku). Údajně koncert zrušilo divadlo, protože se prodalo málo lístků v přeprodeji. Moc se omlouváme všem, kdo se na koncert v deštivém večeru vypravili, podle mailů, které nám stále chodí, vás bylo hodně... Skoro bych řekla: "větší než malé množství". Je nám to líto.
Prosíme, nenechte se otrávit a přijďte na některý z podzimních koncertů do Salmovské literární kavárny - hraje se nám tam dobře, a zatím nám tam paní šéfová žádný koncert nezrušila. Termíny jsou 26. září a 25. listopadu. Těšíme se, že se uvidíme!


Koncert zrušen
29. července 2005

Omlouváme se všem návštěvníkům, ale koncert v Celetné je z provozních důvodů zrušen.


Sestry v Celetné
27. července 2005

Pokud tenhle víkend netrávíte lezením po horách, válením u moře či opečováváním zahrádky na chalupě, přijďte v sobotu (30.7.) ve 21. 00 do Divadla v Celetné, kde koncertujeme v rámci projektu TOTO LÉTO, který probíhá ve zmíněné Celetné, v Alfrédu ve dvoře a na lodi Tajemství bratří Formanů. Je to náš jediný letní koncert v Praze!

Budeme zase v bedně
19. června 2005

Však jste to také určitě četli v rozhovorech s různými moderátorkami, herečkami, atd... "kdo není v televizi, jako by neexistoval". I my dvě sestry, když už nejsme nějakou dobu (třeba dva roky) v televizi, musíme se o vlastní existenci přesvědčovat vzájemným předkládáním občanského průkazu.
Proto nás těší, že se po nedávném Na moll objevíme opět v bedně - v pořadu Kultura.cz, který se bude vysílat v neděli 26. června v deset večer na ČT 2. Natáčeli jsme trochu u nás před barákem, trochu na zahradě pod stromem, trochu v Salmovské literární kavárně, kde o nás moudře pohovořil i Michal Jablkoň Němec - tak uvidíme, co nám z toho střihači nastříhají za šatičky... Každopádně to bylo moc příjemné odpoledne.
A pak že neexistujeme!


Nečekaný průlom do knižního trhu nastává!                                         
22. května 2005

7. června 2005 (úterý) se koná ve Švandově divadle "večer básní, hudby a tance", na kterém se budou předvádět a nakrucovat dvě knížky básní a textů z edice Mimochodem (nakladatelství IN ŽIVOT).
Jedna z nich hrdě ponese jméno Pavla Šruta, a druhá, chudinka, to moje.
(Karolina Kamberská)
Tentýž den už v 17.00 můžete odchytit všechny autory, jejichž knížky vyšly v edici Mimochodem, v knihkupectví Fišer při autogramiádě.
 
Ano, je to tak, bratři Slomkové z výše zmíněného nakladatelství nabyli přesvědčení, že už jsem dost stará na vydání vlastních sebraných textů. Já si sice ještě zas tak stará nepřipadám, ale nakonec jsem podlehla soustředěnému nátlaku, který vyvrcholil větou Jaromíra S.: "Hele, nedělej fóry ani potíže, prostě to vydáme".
 
Jako dobře vychovaná dívka vím, že fóry musím dělat vždy a všude, a naopak potíže nesmím dělat nikdy a nikde. Tak teď si z toho vyberte... V totálním vnitřním zmatku jsem nakonec kývla. Dneska jsem samozřejmě ráda.
 
V knížce najdete texty z obou desek (nenápadně, aby Indies neviděli - jéé, ahoj Miloši!!! - ji tedy doporučuji jako alternativní booklet pro paliče). Kromě nich tam bude hromádka nových věcí, z nichž některé se třeba octnou na nějakých dalších deskách, ale některé už nikde, protože jsou to spíše básně a písnička by se z nich líhla těžko. Knížku budete moci koupit v pražském knihkupectví Fišer  - no a samozřejmě  na našich koncertech. 
 
Aby toho nebylo málo, vydalo nakladatelství Baobab krásnou Kozí knížku malířce Tereze Říčanové, kterou můžete znát z křtů naší první desky (zpívala tam tenkrát svou píseň o Sibiři). Tereza je autorkou bookletů a obalů k oběma našim deskám, a není tajemstvím, že výtvarná stránka je na těch deskách asi to nejlepší... Kozí knížka je knížka pro děti, ale my dospělí jsme si ji taky užili - je krásná, chytrá, nekonvenční, pravdomluvná, zkrátka úchvatná... WARNING: Příliš konzervativním povahám by knížka mohla přivodit infarkt. Na jednom obrázku např. koza čůrá! (.....no dovolte!)
(zapsala K.)

Velká sláva sestry Lucie a další velké slávy
31. března 2005
14. dubna na pražské Dobešce oslavíme Luciiny narozeniny! Očekávejte mimo jiné i unikátní vystoupení naší spřátelené skupiny Bratři Schweinovi !!! Lucie bude po koncertě přijímat gratulace a dary v přilehlém baru, soukromě jejím ctitelům mohu prozradit, že Diamonds are a Girl´s Best Friends...

Když už jsme u těch gratulací, kiš kiš, musíme se pochlubit, že německý hudební server www. folkworld.de zvolil Můj tanec čtvrtou nejlepší evropskou deskou loňského roku... Tedy, napsali nám to z Indies, a my jsme pochopitelně nejdřív otevřely své diáře, jestli není náhodou Apríl. No a nebyl. Pokud nevěříte, klikněte si na http://www.folkworld.de/30/e/top2004.html.

Pokud to nemáte daleko do Vídně, přijeďte se podívat do klubu Nachtasyl, proběhne tam totiž akce, na kterou mi pasuje pouze pubertální termín "dost hustá". Večer neobvyklých písničkářů: Petr Váša, Petr Nikl, Tomáš Hanák, Sestry Steinovy. No uznejte... (nevíte, už T. H. to kuře našel?)

A taky budeme Na moll... V dubnu natáčíme na farmě Bolka Polívky pár písní do televizního pořadu Na moll , a nějaký ten rozhovor... ach ano, budeme se snažit nechichotat, jako obvykle... Bohužel, i přes slibný název pořadu, budeme muset zpátky řídit auto - takže si zase ani nelokneme. Nám to ale nevadí, protože čaj je beztak zdravější!

Původně jsme měly v úmyslu napsat  pro vás malou reportáž z našich zimních cest po Čechách a (především) Moravě - jenže teď se dívám z okna, slunce praží, tulipánům už pomalu vykukujou poupata, tak komu by se chtělo vzpomínat na zledovatělé silnice a sněhové bouře smýkající autem sem a tam...
Tak chceme jen pozdravit všechny ty milé lidi, se kterými jsme se v zimě potkaly, například skvělé ženské ze Southforku (u Ostravy).  Velký pozdrav posíláme také naší nemocné posluchačce z Bratislavy, jejíž kamarádi byli na našem břeclavském koncertě. Přejeme krásné jaro!
(zapsala Karolina)


My a Banda
27. března 2005
Když jsme nedávno v Lidových novinách objevily zajímavé odhalení Jany Ciglerové o tom, jak se druhořadí pseudoumělci zoufale pokoušejí zviditelnit účastí na různých benefičních akcích pro oblasti postižené vlnou tsunami, hned jsme zbystřily. Druhořadí pseudoumělci - to jsme přece přesně my! - napadlo nás. A když si naši kolegové myslí, že se dobročinnými koncerty zviditelní, určitě na tom něco bude!!
Pár týdnů jsme hledaly pořadatele, který by byl ochoten se na našem nekalém plánu podílet, nikdo samozřejmě nechtěl, a tak jsme si nakonec plácly s naším přítelem z mládí  Filipem Macounem.
Koncert Sester Steinových pro Bandu Aceh (prý je to nějaká banda motorkářů v Indonésii) se koná 15.dubna 2005 ve 20.00 v modlitebně CČH v našem rodném Děčíně.

 


Jak jsme si zakoledovaly a bojovaly proti nechutné komerci
8. ledna 2005
Naši milí návštěvníci, vítáme vás v novém roce znovu na našich stránkách, jako novoroční předsevzetí jsme se rozhodly aktualizovat je dvakrát denně, a vidíte, jak to zase dopadlo. No, ale k věci:
Advent jsme strávily divokým křižováním zamrzlých silnic, kupodivu jsme přežily a auto taky, jen ty kytky, které jsme dostaly v Zubří na festivalu Kořeny, to nepřežily (a to v nich byly propletené kořeny... a až dáme na web fotografie z pódia, uvidíte, že jejich zázračný strom prorostl až tam!) Nevadí, kytky jsme dovezly domů na usušení, a stejně jim to sluší!
Právě na tomto festivalu jsme si také předem domluvily letní hraní na podobné akci ve Frenštátě, takže se nám snad konečně podaří navštívit Valašsko v nějaké přijatelnější době, než je listopad či únor. Své cesty totiž používáme zároveň jako vlastivědné výpravy, ale rožnovský skanzen jsme zatím zastihly vždy jen zavřený, nebo aspoň úplně promrzlý... A my přitom úchylkou na lidovou kulturu nejen trpíme, dokonce se k ní i veřejně přiznáváme. Tak, v červnu se třeste, štoudve valašské!
(Mimochodem, jistě znáte rčení "blbej jak štoudev" - ale víte, co je štoudev? Tedy - je to dřevěná nádoba. Věděli byste to, kdybyste navštěvovali všechna ta regionální muzea v malých českých a moravských městech - tam se to štoudvemi jen hemží. Když jsme na turné, je plískanice, z hotelu nás už vyhodili, třetí kavárnu za odpoledne jsme nenašly, vyrážíme obvykle "na štoudve". Bohužel, po celých Čechách i Moravě se používaly dost podobné štoudve, takže se nám přece jen občas zasteskne po té třetí kavárně)
Jablkoň si koleduje - tímto geniálním reklamním sloganem se Michal Němec pokusil vytřískat taky nějaký ten miliónek z předvánočních prodejů, jestli se mu to povedlo, nám bohužel tají... (ale my to z něj dostaneme!). Každopádně jsme se v prosinci vyřádily na křtu šílené jablkoňské desky Hovada boží, na které jsme měly tu čest něco kváknout. Kvákly jsme si nakonec i na pódiu v Malostranské besedě, než nás členové skupiny zlili šampaňským. Tu desku doporučujeme vaší celoroční pozornosti, já osobně jsem milovnicí opusu o Hovadech božích, co si prohlížejí zboží... Pak jsem si přečetla v novinách něco o hořkém úsměvu Jablkoně nad komercionalizací Vánoc - nojo, nojo...
Ty Vánoce...
Vše proběhlo hladce. Moudří si na obrazovce postěžovali na komerční humbuk kolem Vánoc, a naše děti dostaly autodráhu - a ani jsme neměli moc velké výčitky svědomí, koneckonců si říkám, že malému Ježíškovi by taky určitě udělala radost, ne?
A stejně bych se ráda dožila chvíle, kdy z obrazovky promluví třeba Erazim Kohák, a řekne: "Lidi, dyť vy žerete EŠTĚ MÁLO!!!".


zpět