Sestry Steinovy zvou všechny své příznivce i nepříznivce na Velký říjnový sesterský tuplák (VŘST), kterým se symbolicky přihlašují k iniciativě "S komunisty se nemluví". Tuplované koncerty proběhnou v Praze - 7. října v kině Oko (19.00), a 15. října v Salmovské literární kavárně (19.30). Oko je velké dost, ale lístky do Salmovské si raději rezervujte na čísle 224 919 364. Mávátka s sebou!!!
Noc na Kuksu, tanečníci v kapkách deště a pobrukující punkeři…
No jo, no jo! Ani si člověk nemůže v klidu odjet na dovolenou…mimochodem, sobi a lo(so)si byli báječný, co vám budu vykládat…
A propos, polštářek se sobama jsem koupila coby
suvenýr a přípravu na dovolenou ve
Skandinávii pro
svojí Amálku, když jsme hrály
právě v
Žirči u Dvora Králové, kde
začíná
moje prázdninová zavařenina. Červenec už měl
namále, leč romantika pokračovala dál. Cestou do
Žirče na
velepříjemnej festival, kterej tam každoročně
pořádá Domov sv. Josefa, jsme jely malinkejma
silničkama
mimo jiné okolo Kuksu a ani ve snu nás nenapadlo,
že tam
budeme trávit noc!
Koncert se vydařil i přes drobný legrácky jako
odvezení téměř veškerý
aparatury, protože
zvukaři měli „ještě kšeft
jinde“ a
netušili, že bude skluz a že kapela před náma
bude
mít půlhodinovej přídavek (kterej po
každý sloce
moduloval do jiný tóniny a nabíral
tempo!) a taky
tmy, která se na nás snesla, takže nás
osvítili loučema, od kterejch málem chytnul
provaz,
kterej držel pódiový
zastřešení. Hihihi.
Při poslední písničce už zvukař skoro seděl
v autě a
přídavek jsme teda vyšvihly unplagged. A pak
hurrá
na Kuks, do hostince U slunce
přímo naproti
slavnému hospitalu s Braunovýma sochama
(přála bych vám ten ranní
výhled
z okna), kde nás pan šéf
naprosto
uchvátil svym půlnočnim výkladem o historii,
kejklích hraběte Šporka a vůbec. Takže jsme si
ráno nemohly nechat ujít prohlídku
zámku,
parku, soch a představovat si, jak to tady asi v těch
dobách všechno bylo… (jdu si trochu
usrknout
z bylinného likérku, kterej jsem si tam
koupila).
Poté jsme to otočily na jih, konkrétně do Slavonic, kde mojí sestru postihlo deja vu: „Pamatuješ, když jsme tu hrály posledně, taky sme šly přesně touhle uličkou…“ a já koukala jak zjara, protože jsem si byla jistá, že jsem tam v životě nebyla! Karla byla naopak skálopevně přesvědčená, že to tak bylo. Dodnes se to nevysvětlilo! Pokud existují očití svědci, kteří viděli hrát SS před několika lety na vernisáži ve Slavonicích, nechť promluví!!! Tentokrát to nebyla vernisáž, ale koncert na otevřený scéně u kostela, kde byla taky moc príma kavárnička, kde jsme samozřejmě před a po produkci vysedávaly, usrkávaly latté a nasávaly atmosféru. A pak už putovaly nočníma silnicema domů a zpívaly si „je půlnoc, chce se mi spát, ale dřív musim u pumpy si kafe dát, tra la la…“ (máme na to prima kavrverzi, viz novinka z 23. března).
První srpnovej víkend pak Prázdniny v Telči, příjemný nocturno po strhujícim zámeckym vystoupení Ira Glena Hansarda (to jsme jen stály a řikaly, tyjo, tyjo, musíme si taky pořídit ňáký trešmetalový efekty, to je pak teprv šťávička!), pak šláftruňk na náměstí ve vinárně, kde nás (bylo to asi ve dvě ráno) náhle oslovil mladík: „Nejste vy ty Sestry Steinovy? Já vás znám z časopisů (!!!). Nebudete tady náhodou hrát?“ Tomu se říká přijít s křížkem po funuse…
A už se chýlíme ke konci tohodle nabitýho léta, je 19. srpna a my vyrážíme na dosud nejdelší, čtyřdenní (no jo, nic moc, ale zase na to, že jsme matky s dětma, je to docela dobrý) okružní šňůru po naší krásný republice. Zahajujeme v Plzni v zahrádce Zach’s Pubu, kde se kromě lidí začínaj před osmou stahovat i mračna, takže druhá půle koncertu je ve znamení deštníků, pláštěnek, stříšek. Pod pódiem ale tančí několik promočenejch mladíků, což nás naplňuje nesmírnym blahem. Příjemný místo. Spíme v penziónku v podkrovnim pokoji, kde trávíme i následující dopoledne čtenim a poslouchánim kapek deště bubnujících na veluxy nad našima hlavama...
V pátek milý Pacovský Poledník, scéna v obrovský stodole, která po zbytek roku slouží jako sklad obilí, Jumping Drums (snad pátej festival, na kterym hrajeme my i oni), skvělej Dan Bárta, pak pán co dělá na ohni podle středověkejch receptů vynikající dobroty ve vlastnoručně vyrobenejch hliněnejch nádobách a naše dvorní malířka Tereza, která si odskočila z domova od ani ne ročního synka a byla roztomile nervózní. V programu na následující den nás hodně pobavil název jedný z kapel, Kašel miminka. Není to dokonalý? V noci zase déšť.
Trvá bohužel skoro celej následující den, takže když přijíždíme do Letovic na koupaliště, působí to lehce neutěšeně. K tomu dělám hysterickou scénu, že jsem ztratila klíče od auta, abych je po dvaceti minutách obracení všeho naruby našla v kapsičce v kabelce. Ehm, ehm. Ale počasí se postupně umoudřuje, takže ke konci večera na Eggnoise a Lenku Dusilovou (oboje moc dobrý) už je příjemně i dost lidí, ale mě přemáhá únava a du spinkat. V neděli snídáme s organizátorem festivalu na koupališti kafe a cigarety a povídáme o sourozeneckejch vztazích, muzice, závislostech a tak.
A poslední akce, nutno říct, že i nejobávanější – Trutnovskej Woodstock. Hrajeme sice na umírněný scéně v rámci Koubkovejch sklepů, ale stejně nevíme, co nás čeká. Udělalo se překrásně, je pařák a Trutnov z dálky vítá spoustou aut, stanů a proudících hloučků rockerů. Ale je to tak nějak (aspoň na pohled) víc naše krevní skupina, než ty vodní dýmkaři z Ostravy... Začínáme a stan se naplňuje lidma! Po každý písničce nadšenej řev! Nikdo zhnuseně neodchází a někteří si s náma i prozpěvujou texty našich písní, mezi nima např. asi osmnáctiletej mladík s čírem na hlavě…představa, že si pouští doma Sex Pistols a pak štajnovky mi připadá fakt povedená! Po koncertě se prodalo nejvíc cédéček ze všech fesťáků! Tyjo, tyjo. Kroutíme nevěřícně hlavama a jsme šťastný. Tak takhle sme si ten konec sezony ani nepředstavovaly. Sedáme do auta a razíme domu, utěšit ty naše rodinky, že se jim zase od svýho nevázanýho života s větrem ve vlasech a kytarou v kufru vracíme spokojeně domůůůůů.
POZOR POZOR!!
Protože nám pražští fanouškové už několik měsíců omlacují o hlavu fakt, že náš poslední samostatný koncert v matičce stověžaté byl někdy na jaře, hodláme jim v říjnu nabídnout tuplák:
7. 10. - Praha, kino Oko, začátek je 18.30
15.
10. - Praha, Salmovská literární
kavárna,
19.30
(Lístky
do Salmovské si
rezervujte na tel. č. 224 919 364)
Teď
jen uhlídat, abychom na obou koncertech neopakovaly ty
samé vtípky...
(1.část konzervovaného léta - zavařila Karolina)
Září září, letní šatičky se chystají k zimnímu spánku ve skříni. Ale jak správně zpívají naše konkurenční Holki, "vzpomínky zůstanou". A tak jsme se my dvě sestry v jednom krásném srpnovém poledni (zahradní restaurace, vinný-nevinný střik, čekání na servírku) shodly, že na nás pomalu padá truchlivá nálada. Do konce naší letní festivalové sezóny už zbývaly jen dva fesťáky, a pak .... podzim, zima, cesty po zamrzlých silnicích, nevytápěné šatny... Tak jsme si daly pevné předsevzetí, že pro Vás i pro sebe zavaříme léto do malé webové konzervy, každá kus.
Zatímco Lucie teď právě prohání po Skandinávii soby a los(os)y, já se pouštím do psaní. Naši srpnovou dohodu jsem takto zveřejnila schválně, protože se aspoň nevyvlíkne z psaní své části (pod průhlednou záminkou, že má rozbitý modem, či čo).
Pokud správně počítám, objely jsme letos 17 letních festivalů, a stejně nás to nepřestalo bavit. Každý je jiný. Největší je ale Zahrada.
Na Zahradě hrajeme už léta (vůbec si nedokážu vzpomenout, co jsem dělala na začátku července v době předzahradní). Je to něco jako náš domácí festival - máme tam hromadu známých v zákulisí i předkulisí. A je to jedno z mála míst, kde nemůžeme ztropit na ulici opileckou scénu (mluvím samozřejmě teoreticky), protože nás tam všichni poznávají, a pokřikují "hele, štajnofka, nauč se hrát na kytaru, huso!" (nebo to snad bylo "puso"?).
Letošní hlavní večerní koncerty byly pestré až divoké, v amfiteátru se střídal Křesťan s Vášou a třeba taky Šuláková s Bittovou. Kdo tam nebyl, ať pláče v koutku! Já jsem si díky letošní Zahradě ověřila, že Iva Bittová skutečně existuje, a není to jen nějaký pohádkový přelud. Ano. Je živá, měla culík a zelenou pelerínu.
Ze Zahrady jsme si, s Žofkou Kabelkovou v autě, odskočily na Velehradskou pouť, kde si naše vystoupení v dřevěném altánu nenechal ujít ani sám pan Kalousek, náš nejvyšší lidovec. Stává se nám zcela výjimečně, že hrajeme před někým, kdo má na sobě oblek a pečlivě utaženou kravatu - a věřte, že to je divný pocit. Skoro jsme začaly mluvit spisovně a pohybovat se kultivovaně. Naštěstí v půlce koncertu odešel, takže jsme se mohly zase uvolnit a dohrát koncert před letně rozevlátými poutníky.
Ale Velehrad máme radši v době, kdy tam nejsou tisíce lidí navíc. Je to místo se zvláštní silou, ale o tom se nedá moc psát, takže už mlčím.
Příští víkend jsme vyrazily na Colours of Ostrava. Colours je festival etnicky zaměřený, a protože na tuhle módní vlnu slyšíme, moc jsme se tam těšily. Skvěle jsme si zahrály odpoledne v přeplněném klubu Marley, a pak jsme vyrazily na průzkum ostatních pódií a přilehlých oblastí. Ze všech stran se na nás valily arabské a indické rytmy a melodie, batikované šaty, vegetariánské jídelny, v podzemních garážích (!) seděli na kobercích se zkříženýma nohama desítky vousatých mládenců, bafajících s mystickým výrazem z desítek vodních dýmek. Začala jsem si připadat trochu stísněně. A pak z blízkého křoví vystoupil Srí Chinmoy s flétničkou a Laskavým, Pokorným a Klidným výrazem ve tváři, a z oblaků na mě Kršna začal shazovat hromady kokosových kuliček s karí zálivkou. S hrůzou, že mi asi přeskočilo, jsem se podívala na svou sestru - jenže i ona se tvářila dost vyděšeně. Jednohlasně jsme vykřikly "Jdem!" a ruku v ruce jsme běžely k autu.
Chcete vědět, jakým způsobem jsme se navrátily do útěšné reality? Odpůrci komerce a globalizace nechť následující řádek raději přeskočí! Našly jsme si na okraji Ostravy hypermarket Tesco, vyzkoušely nějaké ty svetříky v La Halle a botičky v Baťovi, nic jsme nekoupily, ale už jsme zase věděly, že jsme to my, a že Duch Východu zůstal na Výstavišti.
Nakonec jsme se tam vrátily, posilněné Coca-colou a hamburgrem. Nemohly jsme si nechat ujít koncert Gulo čar, v jejichž případě už se pomalu stáváme z běžných posluchaček skalními fanynkami. Nezklamali. Zpěvačka Irenka měla sice nohu v gypsu (zřejmě proto nezazpívali naši oblíbanou píseň "I feel good, you feel good, Gypsy goes to Hollywood"), ale roztomilé taneční kreace mužské části souboru nám ke štěstí stejně stačily.
I přišla půlka července, a s ní DRV - Děsně Romantický Víkend. Předesílám, že nám přálo počasí, a tak i když jsme se trochu děsily dlouhého cestování, nakonec to byla (jako ostatně skoro celé léto), naprosto parádní Jízda. Otevřená okýnka v autě, slunce na kůži, vítr ve vlasech, muzika v uších, a vlastivědné zastávky. V průběhu DRV jsme například na mapě hledaly rybník poblíž Jindřichova Hradce, kde bychom se mohly vykoupat a na chvíli rozvalit do trávy. I objevily jsme rybníček s nádherným názvem Zvůle. No uznejte, kdy se člověku stane, aby se vykoupal ve zvůli? Věřily jsme, že po této koupeli vyrazíme do světa mnohem silnější, drsnější a neohroženější (a taky že jo!).
Bohužel na místě, kde jsme předpokládaly romantickou vodní samotu, jsme objevily asi dost populární autokemp, spoustu lidí na dekách s chlazenými lahváči z místního bufetu, a auta zaparkovaná kousek od vody. Ano, tomuhle říkám Zvůle!
Každopádně jsme se ale vykoupaly ve vodě, v níž se vznášely milióny drobných částeček (zřejmě - co já vím...) železa , a paprsky slunce pronikaly tou hustou zlatě třpytivou vodou a kouzlily neuvěřitelné světelné efekty, kam se hrabou Stouni s jejich reflektorama...
DRV začal na Folkové růži v Jindřichově Hradci, kde jsme hrály popůlnoční nokturno v kapli. Ticho, tma, to krásné město se zhasnutými okny, teplo i ve dvě ráno na kamenném chodníku.
Druhý den divadelní pouť na hradě Svojanov. Divoká krajina, trochu rozpadlý a trochu postavený hrad s bylinkovou zahrádkou a spoustou kamenných teras. Smrtka na chůdách, která uprostřed noci děsila návštěvníky procházející kamenným průjezdem. Psí vojáci, kteří nás zklamali, tak jako člověka asi musí zklamat jeho dávná láska z mládí, když ji potká po patnácti letech...
Třetí den Boskovice. Neděle. Ospalé městečko, horko, festival evidentně skončil, po nikom ani vidu, ani slechu. Máme hrát po poledni v synagoze, ale pořadatelé nás posmutněle připravují na fakt, že už většina diváků odjela, a tak tam asi budeme mít prázdno. Padl na mě smutek a otrávenost a tak jsem odešla brouzdat sama po ulicích židovského městečka. Když jsem se pět minut před začátkem vrátila, synagoga byla nacpaná k prasknutí, ségra se zářícím úsměvem rozdávala autogramy, a koncert byl nakonec skvělý.
Tuto část prázdnin pro vás zavařila Karolina.
... od chvíle, kdy jsme pro Vás psaly poslední Novinky... Ne, že by se za tu dobu nic nedělo, a tak by nebylo o čem psát. Naopak, dělo se toho až moc, takže jsme každý večer (místo k nedočkavému počítači) padly znavené do křesla, schopné se soustředit pouze na romantický film v televizi, v lepším případě na romantická vyznání našich bližních. Tímto se omlouváme také všem, kdo nám napsali maily, že odepisujeme se zpožděním (ale nakonec vždy poctivě odpovíme). Pište, radujeme se z každého dopisu!
Tak
jen ve zkratce:
1.května jsme oslavily vstup do Evropské unie
vystoupením
na festivalu United Islands of Prague, byly jsme
ještě
trochu ovíněné ze všeho toho
šampaňského, my se totiž skutečně
počítáme
mezi eurooptimistky (nebo snad "euronaivky"?). Byl to
náš
první letošní letní
festival, tedy
"letní" počasím - lehké
šatičky nám
povlávaly ve větru a slunce se opíralo do
tváří... zkrátka EUforie... Pravda je,
že od
té doby jsme hrály na několika
venkovních
festivalech, a všude už jen pršelo, nebo byla
alespoň
pořádná kosa... Doufejme, že počasí už
si svou
letošní dávku zlomyslnosti vybralo, a
od Blues
v lese už bude stále jen krásně.
V průběhu května jsme podnikly několik tažení na
Blízký východ (Moravané
neurážejte
se, pro nás chladné seveřanky má
Blízký východ neodolatelnou
přitažlivost, takže to
myslíme velmi něžně). Naposledy to byl festival Sv.
Jan
Session ve Frýdku-Místku, kde jsme si
skvěle
zatančily na říznou hudbu nejlepší
české
dechovky jménem Traband, ještě dnes se
vzpamatováváme (znalci naší
druhé
desky asi tuší, že se nejednalo o
párové
tance...).
V minulých Novinkách jsme nenápadně
vyzvaly
návštěvníky našeho webu k
vytvoření
Mossadu, který by vyhledával recenze na
naši
desku. Tento nápad se trochu obrátil proti
nám -
zafungovali jste skvěle a tak se nám informací
sešlo až dost, teď je nám ovšem
trapné
zahltit svůj web cizí chválou (protože to byly
kupodivu
SAMÉ kladné recenze - asi jste nám ty
špatné zatajili...) . Pokud Vás tedy
tato
výprava láká, podívejte se
např. na www.musiczone.cz,
www.musicserver.cz,
www.freemusic.cz,
www.jazzdnes.cz,
... ale i jinam.
My Vám ale přesto v dohledné době
opíšeme
alespoň recenzi z květnového Rock a popu od
šéfredaktora Tomáše S.
Polívky,
protože tu myslím na webu nenajdete. A v zájmu
objektivity přidáme i názor kluka ze skupiny
Southpaw,
kterému připadáme příšerně
nemoderní
(ještě že neviděl ty kredence po babičce v našich
kuchyních!).
V červnovém čísle Rock a popu
najdete rozhovor s
námi - pokud se něco nezměnilo v tisku, jmenuje se "Hosty
jsme vybíraly podle vzhledu". A v
červnovém Folk
a country (všimněte si
žánrového rozptylu
časopisů, ve kterých se objevujeme!) najdete
krásnou
recenzi od Jiřího Moravského Brabce,
který
nám vždy rozuměl.
Užijte si čas růží a přijďte nás
navštívit
např. na některý z festivalů!
Křest naší nové desky ve Švandově divadle se vydařil velmi vesele, bylo plno a živo. Pokud chcete nasát trochu atmosféry, skočte si do rubriky Naživo na www.musicserver.cz, kde jsme objevily recenzi. Jistě vyšly i nějaké další (akreditovaných novinářů bylo jako máku), ale my bohužel nestíháme sledovat všechna média, takže o nich nevíme... Protože už se o nás začíná mezi muzikanty říkat, že nás "někdo tlačí" (to je nejvyšší lichotka a potvrzení skutečně rozumem nevysvětlitelného úspěchu!!!), potřebovaly bychom zjistit, kdo to je. Pokud tedy tohoto člověka znáte, poproste ho, ať se nám ozve - musíme vědět, které všechny novináře podplatil či jinak zkorumpoval, abychom si jejich články mohly vyhledat a dát na web!
Ve čtvrtek v Ostravě se publikum choulilo kolem několika stolků - prý se na nás naši příznivci v únoru naštvali, že jsme nedojely (viz níže příhoda z kolapsu na dálnici), čekalo jich tehdá přes 80... Věříme ale, že nám nakonec přece jen odpustí! Koncert byl i přesto milý, poslední přídavky už jsme zpívaly akusticky od stolku se sklenkou v ruce, a budeme rády vzpomínat.
14.dubna hrajeme v Městské knihovně na festivalu Rebelující dámy české hudby - od moderátora akce Aleše Opekara jsme dostaly za úkol rozmyslet si, v čem jsme vlastně rebelky. Od té doby nejíme a nespíme, protože stále nemůžeme na nic přijít. No, třeba nás ještě do zítřka osvítí duch rebelský. Ale nevím, nevím...
Začalo jaro, sněženky v plném květu, ptactvo v plném řevu, Můj tanec v plném prodeji, a my tančíme, protože nám to všechno dělá radost.
- S radostí jsme si zahrály na Mezinárodním víkendu žen v pražském Abatonu. Celá ta vypečená akce se moc dobře vydařila, a my jsme se zamilovaly do Gulo čar, pokud jste je ještě neslyšeli, doporučujeme.
- S
radostí čteme
první recenze a ohlasy na to naše
Veledílo, vy si
některé z nich můžete přečíst v rubrice Řekli o
nás. Zatímco pan Kott z
Jonáš klubu,
který snad nikdy nevynechal jediný
pražský koncert
nekomerční hudby, nás vidí jako Tančící
divoženky, pan Vlasák z MF Dnes prožil při
poslechu Tance Osvěžující
šoky.
- S radostí jsme minulý týden strávily příjemné slunečné odpoledne s naším kamarádem fotografem Filipem Kašlíkem - v nejbližších dnech se tedy dočkáte i nových fotografií.
- S radostí jsme si zahrály v Brně na Leitnerce - tentokrát, narozdíl od posledního předvánočního koncertu, byla plná lidí. Když jsme pak v noci seděly na kafi u Aralu, zněl nám v hlavě slavný evergreen "pumpař Řek řek že všechny moje desky má", a v tom nám servírka donesla dvě eskyma... jaro, no...
Tak
hlavně: Přijďte se podívat na křest
naší
desky! Šampaňské
bouchne 6.dubna večer
ve Švandově divadle, a
ujišťujeme
všechny už předem vyděšené znalce
našich
poměrů, že to bude v zásadě normální
koncert, jen
tak trošilililinku malilililinko
nenormální... no,
uvidíte sami.
Tak,
zde je slibovaná
souhrnná reportáž z uplynulého
měsíce -
psaná téměř na oprátce.
Omlouváme se za
dlouhou čekací dobu, ale fakt se nenudíme, jak
uvidíte níže... Vaše Sestry
Dálnice
zkolabovala, my ne
11. úmora jsme v Ostravě nespletly žádný akord, nezazpívaly jediný falešný tón, nevynechaly ani jedinou sloku... Trochu se jen bojím, že to bude tím, že jsme do Ostravy ani nedojely... V půl čtvrté odpoledne jsme zůstaly trčet na 40 kilometrů dlouhém parkovišti jménem D1, z Radiožurnálu jsme se každou půlhodinu dozvídaly překvapivou zprávu, že provoz na dálnici Praha - Brno zcela zkolaboval, a každých deset minut jsme spekulovaly, jestli si ještě můžeme přitopit, nebo už nám dojde nafta.Postupně padla tma, řidiči okolních kamionů zaznamenali existenci dvou osamělých dívek v autě, a začali nás pohostinně zvát na "jítlo, pitý, tchéplo" do svých vozů...
Když se šňůra konečně dala do nesmělého pohybu, bylo už pozdě na hrdinství, do Ostravy bychom dojely někdy před půlnocí. Tak jsme zakotvily u kamarádů v Brně a žal utopily v bílém víně...Tímto se omlouváme všem, kdo se na náš koncert vypravili sněhovou bouří, a slibujeme, že se polepšíme (příště pojedeme z Prahy raději už den předem).
Kdepak schíza!
V sobotu 14. úmora jsme se s potěšením zúčastnily písničkářského festivalu v Malostranské besedě. Fyzický básník Petr Váša nám připomněl přicházející jaro uhrančivou výzvou: "vlez v les!". O přestávce nás odchytil nějaký pán s otázkou, jestli jsme ta Radůza... zřejmě byl přesvědčen, že každá velká umělkyně musí trpět rozdvojením osobnosti, a ty největší se rozdvojují i fyzicky...
Skutečná Radůza se ovšem představila jako osobnost zcela soudržná, a na obavy moderátora večera Honzy Buriana, aby nám ji ten náhlý úspěch nesemlel, odpověděla rezolutním "já se nebojim". Správně!
Mezinárodní
víkend žen
Přitažlivý
festival se
koná první víkend po MDŽ. Sestava je
skvělá, těšíme se na něj i jako
divačky.
Värttinä, Katryna Kolcová, Ester
Kočičková,
Triny, Tornádo Lue, a další baby
včetně
nás, viz www.weekend.cz.
Uznejte, že lepší dárek k MDŽ jsme od
našeho manažera Romka dostat nemohly - i když
stále
doufáme, že tím nepřijdeme ani o
každoroční
balíček utěrek a bonboniéru...
Už se
to peče
Máme dotočeno, domícháno, domasterováno, no zkrátka HOTOVO!!! A už se nám pomalu začíná stýskat po studiu, byla to totiž víc zábava, než práce. Naučily jsme se i spoustu nových vtipů (většinu z nich bohužel nemůžeme vyprávět na pódiu, znáte zvukaře a muzikanty, myslíte, že znají jediný slušný?).
Zažily jsme i některé velmi dramatické situace, z nichž asi nejhorší byl okamžik, kdy se nám producent Michal Němec Jablkoň (dále M. Ň.) vzpříčil ve dveřích přilehlé restaurace (ano, ke světlým okamžikům každého nahrávání patří gulášky a svíčkové...). Teprve příslušníkům nuselského Sboru dobrovolných hasičů se podařilo M. Ň vyprostit.
Tedy, hostující muzikanti se možná tolik nebavili... pokoušeli se totiž trefit svým uměleckým příspěvkem do našich "plovoucích rytmů" (viz níže slovníček), což nebylo vždy zcela jednoduché. V jednom okamžiku M. Ň. dokonce navrhoval přistavět vedle studia dočasnou jednotku intenzivní péče, to když jeden z muzikantů vyšel z nahrávací místnosti bílý jak stěna, s třesoucíma se rukama a vytřeštěným pohledem. Ano, příště už budeme vybavené lépe. Zatím jsme mu mohly nabídnout pouze Fernet.
Sám M. Ň se sice zpočátku všemu smál a hýřil bonmoty na náš účet (viz níže slovníček). Ovšem, kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp. Poslední den nahrávání už se pouze škubal v křesle se svázanýma rukama a roubíkem v ústech, přes který se mu občas podařilo vyloudit jakýsi neurčitý zvuk. Někteří svědkové tvrdí, že zněl nějak podobně, jako by M.Ň. chtěl říci: "Tady dáme ještě marimbu." Bohužel, nepovolily jsme.
Hudební
slovníček:
Plovoucí rytmy, plovoucí harmonie: specifický, originální přístup Sester Steinových k rytmické či harmonické stránce díla.
Pakord: zkrácená verze slova pa-akord; hudební jednotka, používaná hojně v kytarových partech Sester Steinových jako alternativa k obvyklým tzv. akordům. Dobří jazykové tvrdí, že pakordy vycházejí z techniky slavného kytaristy Paco de Lucíi, zlí jazykové ovšem nacházejí lingvistickou příbuznost spíše s hanlivým českým termínem "pako".
Tady dáme činel: na tomto místě se plovoucí harmonie změnila ve výkřik tonoucího, takže je to potřeba nějak zamaskovat.
To je velmi neortodoxní (alternativní, zajímavý ap.) přístup: až tohle uslyší nějaký muzikant, trefí ho šlak.
Strohá
fakta:
Datum
vydání: 1.
března 2004
Křest:
6. dubna 2004, Praha,
Švandovo divadlo, 21.00
Název
desky: Můj tanec
Počet
písní: 14
Hosté:
Michal Gera
– trubka, Karolína Vančurová
– housle, viola,
Pavel Hloušek – bezpražcová baskytara,
Petr Vizina
– bicí, Johny Jůdl – fagot, Filip
Spálený – tuba, Alexej
Charvát –
kontrabas, Petr Chlouba – kalimba, djembe, zvonkohra,
vajíčko a další perkuse,
syntezátor.
Producent:
Michal Němec Jablkoň
Zvuk
a mastering:
Vladimír Papež
Mix:
Alexej Charvát
Nahráno
ve studiu
Svengali.
Chystáme soubor veselých historek z natáčení, ale ještě budeme pár dní od rána do noci ve studiu, takže buďte trpěliví. Krásný rok 2004!